Az asztrológia szó a latin és görög astrologia szóból ered.
Az astron csillag és a logos beszéd szavak összetétele. A hagyományos szótári értelmezés szerint az asztrológia jelentése "olyan tudomány, amely megjósolja a jövőt, és megmutatja, hogy az égitestek milyen hatással vannak az emberek sorsára. Eredetileg úgy tekintenek rá, mint az asztronómia gyakorlati alkalmazására az ember életében".
Az efféle szótári meghatározások nem alkalmasak arra, hogy a szó komplex magyarázatát adják. Pár ezer évvel ezelőtt az a megfogalmazás, mely szerint az asztrológia csupán jövendőmondás, megállta volna a helyét, de ma már ez a terminus nemigen használható. Napjainkban inkább az a meghatározás helytálló, hogy az asztrológia egy komoly tudomány, mely nem annyira az események bekövetkeztének valószínűségét hanem az emberi viselkedés indítékait vizsgálja. E szerint az új értelmezés szerint Dane Rudhyar szavaival élve "humanista asztrológiának" is nevezhetjük. A jövendölés központú forma komoly szinten a mundán asztrológiában, pénzügyi területeken, és szórakoztató céllal az újságok napjegy szerinti horoszkópjaiban használatos.
Az események megjövendölése helyett az ember viselkedésének változására vonatkozó jóslatok a fontosak. Az évszázadok során és ma is az asztrológiát nagyon sokféleképpen gyakorolták és gyakorolják. Eleinte minden nagyon egyszerű volt, azt állították, hogy az emberre csak a Nap és a Hold gyakorol hatást. Később ez kiegészült a planétákkal, a zodiákus jegyekkel, a fényes csillagokkal, az aszteroidokkal és számos más asztronómiai tényezővel, melyeket együttesen kozmikus hatásnak nevezhetünk. Általánosságban elmondható, hogy az asztrológia egy olyan tudomány, amely azt vizsgálja, milyen hatást gyakorolnak e kozmikus tényezők az ember magatartására, viselkedésére. Természetesen minden asztrológusnak megvan a kedvenc definíciója.
Mi az asztrológia? Valóban a csillagok irányítanák sorsunkat?
Korunk embere nem hisz igazán a sorsban. Megszoktuk, hogy életünket "mi irányítjuk". De valóban így van ez? Tényleg csak a mi akaraterőnk, kitartásunk lenne az, ami előre hajtja a "világ kerekét"? Vagy vannak talán "magasabb erők", bennünk és rajtunk kívül, amelyek irányítják, vagy legalábbis befolyásolják sorsunkat, életünket?
A kulcs itt a szabad akaratban rejlik. Mindig mi választjuk meg, melyik utat járjuk be - tudatosan, vagy tudattalanul, de a döntés még mindig a miénk. Vannak viszont befolyásoló tényezők, tendenciák, melyek egyengetni látszanak életünket.
Vegyünk egy példát, mindjárt egy klasszikus esetet: az Ön tranzitjai azt mondják Önnek, hogy jó eséllyel találkozhat a "Nagy Ő"-vel. Egyszerre több konstellációja is ezt ígéri. De vajon megtörténhet -e a nagy találkozás, ha Ön nem ad rá alkalmat, sőt, minden lehetőséget kikerül?
Egy másik példa közelebb áll az asztrológia analógiás gondolkodásához: tegyük fel, hogy egy konstelláció balesetveszélyre, műtétre látszik utalni. Vajon meg lehet-e élni az adott helyzetet harmonikusan is? Természetesen igen - csak figyelnünk kell arra, hogy mi zajlik a háttérben. Lehet, hogy túlhajszoltuk magunkat, és pihennünk kellene? Lehet, hogy a konstellációt nem kórházban, hanem csendesen elvonulva, önvizsgálatot tartva kellene megélnünk? A válasz ismét "igen".
És mi van az ellentétekkel, az egymásnak ellentmondani látszó konstellációkkal? Ez sem túl bonyolult: harmonikus, és diszharmonikus elemek keverednek bennünk egész életünkben. Lehet, hogy egzisztenciális értelemben életünk legjobb éveit éljük, ugyanakkor párkapcsolati problémáink vannak. Előfordulhat az is, hogy egy konstelláció boldog, békés időszakot ígér, míg egy másik éppen az ellenkezőjét állítja. Valószínű, hogy ennek megfelelően fogjuk megélni a helyzetet: hangulatunk hosszabb ideig ingadozó lehet; egyszer a fellegekben járunk, máskor borúsabban látjuk a világot.
Ne lepődjünk meg tehát, ha látszólagos ellentmondásokkal találkozunk a horoszkópban. Ahogy a világ, úgy mi is tele vagyunk ellentmondásokkal - mert
"Ami fent van, az ugyanaz, mint ami lent van;
és ami lent van, az ugyanaz, mint ami fent van".